Marka Araştırma

Marka farklı tanımlar ve açıklamalar ile yapılsa bile aslında ortak bir algı değeri ve tanımı vardır. Marka, bir teşebbüsün mal ve hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan ve baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Gelişen dünya her geçen gün marka değeri yüksek işletmeler ile başarılı girişimleri konuşuyor. Global ekonomik ortamda yoğun rekabet şartlarında kendi markalarını oluşturabilen, katma değer unsurlarıyla fark edilebilen ve tercih edilen markalar rakipleri karşısında önemli avantajlar elde edebiliyor ve doğal olarak karlılığını sürekli artırabiliyor. Marka tescil başvurusu yapılmadan önce tescil ettirmeyi düşündüğünüz markanızın belirlenen sınıflarda ön araştırmasının yapılarak aynısı ya da benzerlerinin daha önce başkaları tarafından tescil ettirilip ettirilmediğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Ücretsiz olarak verdiğimiz marka ön araştırması için formumuzu doldurup göndermeniz yeterlidir. Marka vekillerimiz başvurunuz sonrasında en kısa zamanda markanız ile ilgili ücretsiz araştırmayı yaparak ve size bilgi verecektir.

Markanız İçin Araştırma Formunu Doldurun

 

Tescilli markanın tescilsiz markaya oranla büyük avantajları vardır. Başvuru aşamasında, TPE tarafından incelenen, uygun görüldüğü taktirde yayınlanan ve üçüncü kişilerin görüşlerine ve itirazlarına açılan bir marka, hem resmi kurumların hem toplumun denetiminden geçmiş olmasının verdiği güvenle daha sağlam temellere sahip olur. Artık hiçbir risk taşımamasının yanı sıra, elinde resmi kurum tarafından verilmiş bir kanıtı vardır. Haksız kazanç girişimlerini kolayca engelleyebildiği gibi, yaptırımlar uygulanmasını sağlayabilir. 
 
Markanızı tescil ettirmenizdeki amaç; sadece başkalarının haksız kazanç sağlamasını önlemekten öte, haksız kazanç sağlıyor iddiası ile sizin önlenmenizin de önüne geçmektir. Çünkü; bu durumda, elinde varlığından hiç haberdar dahi olmadığınız fakat sizin markanızla ayırt edilemeyecek kadar benzer tescilli bir markası bulunan bir kişi ya da işletme,  size karşı yaptırımlar uygulatabilir ve sizi dava yoluyla engelleyebilir. Tüm yatırımlarınız ve çalışmalarınız biranda büyük bir risk altında girebilir.

Tür DOSYA İNDİR