TKDK - IPARD Hibe Destek Programı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kursal Kalkınma (IPARD) Programı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortakalaşa finanse edilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan TKDK, Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA'nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında desteklediği başlıkları yürütmektedir. Bu kapsamda; Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar ve  Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar desteklenmektedir.

Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırımlar, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm, Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi desteklenmektedir.

Destek kapsamına %50 ile %65 oranları arasında değişen hibe miktarlarında yatırımcılara destek sunulmaktadır. Destek Almak Amacıyla Başvuruların Yapılacağı ve Yatırımın Uygulanacağı İller; Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Bu program için farklı zamanlarda proje hazırlama konusunda duyurular yapılmaktadır. Yatırımcıların yukarıda bahsi geçen alanlarda yatırım yapmaları için çağrı zamanlarından daha öncesinde istenen resmi evrakları ve yatırım fizibilite raporlarını hazırlamalarını öneriyoruz.

 

Tür DOSYA İNDİR